„Teens for teens” – nowy projekt Gminnego Ośrodka Kultury w Pilchowicach
GOK, po raz trzeci pozyskał środki finansowe z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu „Równać Szanse 2019”. Sukcesy dwóch poprzednich projektów zaowocowały pojawieniem się młodych, chętnych do współpracy ludzi. To właśnie oni są inicjatorami nowego projektu, który zakłada zorganizowanie młodzieżowego eventu z konkursami, bubble tea, ścianką foto, wyrzutem kolorów i zabawą z dj. Główne działania skoncentrowane będą wokół zgłębiania specyfiki pracy przy organizowaniu wydarzeń kulturalnych. Młodzież zaplanowała: warsztaty barmańskie, gdzie nauczą się robić bubble tea, bezalkoholowe drinki i koktajle; fotograficzne warsztaty portretowe (pod kątem zorganizowania ścianki foto) oraz warsztaty z wystąpień publicznych i autoprezentacji. Planujemy także pojechać na festiwal kolorów, mający miejsce gdzieś w okolicy, celem podpatrzenia, jak działa wyrzut kolorów. W projekcie nie zabraknie też ciekawych wycieczek i spotkań.
Zdobyte w projekcie umiejętności przydadzą się młodzieży również w dorosłym życiu, a zwłaszcza w przyszłej pracy zawodowej. Planowanie celów, priorytetów, działań, koniecznych kroków, podział ról, dbałość o szczegóły, itp. – to są umiejętności, których najlepiej nauczyć się w praktyce.
Cel projektu
Celem projektu jest rozwinięcie umiejętności społecznych młodych ludzi (pracy w grupie, pracy indywidualnej, planowania i organizacji czasu, organizacji wydarzeń kulturalnych, relacji z dorosłymi, wiary we własne siły i możliwości). Cel projektu odpowiada na zgłaszane przez młodzież – potrzeby, które zaobserwowano podczas pracy z nimi i zdefiniowano podczas przeprowadzonych diagnoz.
Opis projektu
Tematem przewodnim projektu jest zorganizowanie młodzieżowego eventu z konkursami, ścianką foto, bubble tea, wyrzutem kolorów i zabawą z dj. Główne działania skoncentrowane będą wokół zgłębienia specyfiki pracy przy organizowaniu wydarzeń kulturalnych. Projekt ma także zaprzeczyć panującemu przekonaniu, że dzisiejsza młodzież nie udziela się, tylko ucieka w wirtualny świat.
Czas realizacji
01 stycznia 2020 – 30 września 2020
Dotacja
8 500 zł
Nasze projektowe koszulki
Koszulki z logami programu Równać Szanse oraz logiem projektu „Teens for teens”.
Logo projektu zostało zaprojektowane przez jednego z naszych uczestników
– Karola Wicioka 😀
Warsztaty z autoprezentacji i wystąpień publicznych
W sobotnie lutowe dopołudnie odbyło się spotkanie z Jadwigą Brzezinką, która w bardzo ciekawy sposób zaprosiła młodzież do wspólnej pracy warsztatowej nad sobą samym. Na jej pierwsze pytanie: „Czy ktoś ma za sobą wystąpienia publiczne?”. Zgłosiły się może dwie, czy trzy osoby. A po chwili okazało się, że każdy z nas ma za sobą wystąpienia publiczne, mniej czy bardziej udane, ale jednak. Bo komu nie zdarzyło się poprosić o coś w sklepie, gdy stała za nami jakaś osoba lub kilka osób? Gdy wypowiadamy się w obecności min. 2 osób, to już jest wystąpienie publiczne.
Młodzież chętnie uczestniczyła w ćwiczeniach. Dzielili się doświadczeniem, wskazywali mocne strony poszczególnych wystąpień, zwracali uwagę na to, co należałoby wzmocnić, co usprawnić, by przekaz był jak najlepszy. Poznali różnego rodzaju sposoby na radzenie sobie ze stresem, ćwiczenia rozgrzewające aparat mowy. Była także mowa o postawie ciała, wyglądzie zewnętrznym, paramowie, trzymaniu mikrofonu, teczki, witaniu i żegnaniu gości. Były liczne brawa, raz dla dowartościowania, dwa dla obycia się z nimi. Wyłonili się liderzy, którzy nie mają większych problemów z prezentowaniem się na forum, i którzy chętnie podejmą się prowadzenia czerwcowej imprezy młodzieżowej.
Warsztaty z fotografem
Jedno z niedzielnych popołudni spędziliśmy razem z Anetą Groborz z „Photo & Hand Made”. Wspólnie szukaliśmy inspiracji na temat przewodni młodzieżowej imprezy. Była rewelacyjna burza mózgów, świetne, kreatywne pomysły i pojawił się motyw, który porwał wszystkich. Zatem w tej tematyce będzie pilchowicki park, nasze stroje, scena, bar z bubble tea i samodzielnie przygotowana fotobudka. Czeka nas mnóstwo pracy, m.in. szperanie po strychach, w starych szafach, komórkach, garażach, ciucholandach. Przed nami także prace stolarskie, malarskie i wiele, wiele innych działań. Także trzymajcie kciuki za powodzenie naszych przedsięwzięć 😀
Nie będziemy na razie zdradzać szczegółów, jednak możemy zapewnić, że jeśli uda nam się zrealizować wszystko zgodnie z planem – impreza będzie mega pozytywna i słoneczna 🙂
Warsztaty bubble tea i bezalkoholowych drinków
Z końcem lutego młodzież wzięła udział w profesjonalnych warsztatach barmańskich. Pachniało miętą, limonką, słodkimi syropami o niecodziennych smakach, jak spicy mango, mojito mint, czy guma balonowa 🙂 Niesamowite wrażenia zmysłowe, zarówno smakowe, jak i zapachowe 😀 Fantastyczne wizualnie, jakże słodkie i urozmaicone drinki zostały samodzielnie wykonane przez uczestników projektu, skonsumowane, a następnie zapisane. W najbliższym czasie powstanie folder z przepisami i zdjęciami drinków, który oczywiście będzie tutaj zaprezentowany.
Nasz szkoleniowiec Robert, zapoznał nas z różnymi rodzajami szkła, z niezbędnymi akcesoriami, jak shakery, miarki, wyciskacz do cytrusów, łyżki barmańskie, sitka barowe, szczypce i szufelki do lodu, itp. Podpowiedział, jakie smaki można ze sobą łączyć, a jakie połączenia nie są wskazane. Dał dużo cennych wskazówek, z których na bieżąco korzystała młodzież.
To spotkanie to ogromna dawka wiedzy, a jeszcze większa dawka praktycznych działań, czyli to, co młodzież lubi najbardziej.
A efekty warsztatów będą do zweryfikowania na czerwcowej imprezie, gdzie nie zabraknie zimnych, schłodzonych, oczywiście bezalkoholowych, napojów 🙂
Warsztaty z fotografem cz. 2
Drugie spotkanie z P. Anetą odbyło się w Pilchowicach. Zależało nam na tym, by pójść do Parku, gdzie planujemy finał naszego projektu i dopasować nasze pomysły do istniejących warunków. O wiele łatwiej było rozplanować rozmieszczenie stoisk, kierunkowych tabliczek czy zaplanować wystój sceny.
Dzięki P. Anecie, która świetnie potrafiła pokierować pomysłami i energią grupy, powstały nowe projekty i nowe koncepcje. Stworzyliśmy robocze grupy, wyznaczyliśmy zadania, dla każdej z nich, ustaliliśmy ważne terminy i zapotrzebowanie. Wszystko zostało spisane na dużych arkuszach. Młodzi sami zgłosili się do poszczególnych grup, czy zadań. Znamy się już na tyle, że bez problemu wiedzieliśmy, gdzie kto mógłby się świetnie odnaleźć. Swoje zadania otrzymali także Ci, którzy niestety nie mogli być tego dnia z nami 🙂
Czeka nas mnóstwo pracy, ale i dobrej zabawy. Najważniejsze jest to, że młodzież jest zmotywowana i chętna do działań, zaraża się nawzajem pozytywną energią i optymistycznym podejściem do życia 🙂
Folder z przepisami bezalkoholowych drinków
Pandemiczna sytuacja uniemożliwiła nam realizację zaplanowanych zadań, jednak projektowa młodzież nie próżnowała 😀 We współpracy z naszym szkoleniowcem Robertem, powstał folder z przepisami bezalkoholowych drinków, które polecamy na zbliżające się ciepłe dni 😀
Oczywiście pracujemy też nad nowym harmonogramem działań.
Szczegóły już wkrótce 🙂
Przygotowania do kina plenerowego
Covid pokrzyżował nasze plany i zamiast fotobudki i wielu innych atrakcji, które planowaliśmy na czerwcowy młodzieżowy event, poszliśmy w nieco innym kierunku.
Przygotowaliśmy we współpracy z rodzicami naszych uczestników – kierunkowe tabliczki, które stanęły w rożnych częściach pilchowickiego parku. Tabliczki zostały pokryte tablicową farbą, dzięki czemu będzie można na nich pisać kredą, więc mamy nadzieję, że będą długo nam służyć 🙂
Oprócz prac fizycznych, młodzi przygotowywali się także, pod okiem Dyrektora GOKu, do nagrania filmu „W czasach pandemii”. Film ma zostać wyemitowany na kinie plenerowym, które odbędzie się w sierpniowy letni weekend.
Młodzi chcą udokumentować współczesną – jakże trudną i niecodzienną dla wszystkich – sytuację. Opowiedzą o tym, w jaki sposób pandemia wpłynęła na ich życie.
Jesteśmy bardzo ciekawi efektu końcowego 😀
Weekendowe letnie kino plenerowe 22-23.08.2020
W czerwcu miała odbyć się młodzieżowa impreza z wyrzutem kolorów, fotobudką, drinkami bubble tea, i wieloma innymi atrakcjami, niestety covid pokrzyżował plany projektu. Nie poddaliśmy się jednak, postanowiliśmy poszukać innej koncepcji, by projekt mógł finiszować. Wpadliśmy na pomysł realizacji kina plenerowego z dwoma filmami – jednym dla dzieci, drugim dla młodzieży i dorosłych. Mało tego – postanowiliśmy także nakręcić własny film, w którym przedstawimy w jaki sposób pandemia Sars CoV 2 wpłynęła na nasze życie.
I tak 22 sierpnia od godz. 1600 zaprosiliśmy wszystkich na plac za Domem Kultury w Żernicy. Na początek dzieci zobaczyły pełen przygód film animowany pt. „Strażnicy marzeń”. Można było w nim spotkać wiele znanych postaci takich jak Święty Mikołaj, Wróżka Zębuszka, Piaskowy Dziadek, czy Zając Wielkanocny.
Tuż po filmie dla dzieci – rozpoczął się czas dla nieco starszych odbiorców – emitowaliśmy komedię pt. „Mamuśki mają wychodne”. Wieczorne wyjście czterech matek zamienia się w przygodę ich życia. Film, pełen humoru i zabawnych zwrotów akcji, dostarczył oglądającym dużą dawkę śmiechu.
Kolejnego dnia zorganizowaliśmy kino plenerowe w parku w Pilchowicach. Projekcję zaczęliśmy od własnego filmu „W czasach pandemii”. Młodzież wraz z koordynatorem odpowiedziała w nim na kilka ważnych pytań – „Czy covid pokrzyżował nasze plany?”, „Czy czas pandemii i izolacji miał dla nas jakieś pozytywne strony?”, „Czego nam bardziej brakowało w tym dziwnym dla wszystkich czasie?” i „Jak naszym zdaniem będzie wyglądało życie po pandemii? Czy będzie tak, jak kiedyś?”
Odpowiedzi na te pytania znajdziecie na naszym kanale na YouTube https://www.youtube.com/watch?v=vgKegon-dW8.
Po naszym filmie została wyemitowana bajka – morska przygoda z „Rybkami z ferajny”. Dzieci zobaczyły – jak małe kłamstwo może zmienić się w ogromne zamieszanie.
Na zakończenie, dorosła część publiczności zobaczyła dramat pt. „Biały, biały dzień” i mogła przenieść się na północ, poznać Islandczyka, którego całym światem jest ukochana wnuczka. Opowieść o trudnym czasie żałoby i psychicznym załamaniu po stracie.
Mimo nie do końca wymarzonych warunków atmosferycznych, weekend uważamy za bardzo udany. Młodzież, dla której między innymi dedykowany był ten weekend miała kolejną szansę aby się zintegrować i wymienić poglądy dotyczące zabawnych, a czasem trudnych momentów w życiu.
Weekendowe kino plenerowe zostało zorganizowane m.in. dzięki wsparciu finansowemu z Programu Równać Szanse 2019, w którym działa już trzeci rok nasza młodzież. Z ich funduszy oraz darowizny Fundacji JSW zakupiliśmy leżaki, dzięki którym można było poczuć prawdziwy klimat kina na świeżym powietrzu 🙂
„W czasach pandemii” – nasz własny film 😀
Wielkie PODZIĘKOWANIA dla naszego oddanego Dyrektora – Waldemara Pietrzaka – za wsparcie, koordynację, cierpliwość 😉 reżyserię i montaż !!!
„Meblowanie” pilchowickiej wiaty – samodzielne działania młodych
Samodzielne działania młodych – to jeden z punktów naszego projektu, na który zaplanowano 1000 zł. Młodzież sama miała zadecydować – jak może przysłużyć się lokalnej społeczności i w jaki sposób zagospodarować środki finansowe. Z kilku pomysłów – wybraliśmy ten, który cieszył się największą popularnością, czyli samodzielne wykonanie ławek, stołu i donic z kwiatami 😀
Młodzi, pod okiem Dyrektora, który hobbystycznie zajmuje się stolarką, pocięli deski, wyheblowali je, poskręcali ławki. Dziewczyny zajęły się ich zaimpregnowaniem. Przed nami jeszcze dokończenie stołu, zbicie donic i zasadzenie wrzosów 😀
Efekt końcowy stolarskich działań naszej młodzieży
Z końcem września młodzież zakończyła meblowanie pilchowickiej wiaty. Możemy pochwalić się stołem, dwiema ławkami i donicami z wrzosami 🙂
Niestety pandemiczna sytuacja i nie najlepsza ostatnio pogoda nie pozwalają na korzystanie z wytworów naszej pracy. Liczymy jednak na to, że wiosną niejeden mieszkaniec naszej Gminy chętnie spędzi tam swój wolny czas 🙂
Prace z drewnem, pilarką i wiertarko-wkrętarką bardzo nam się spodobały. Pojawił się nawet pomysł na kolejny młodzieżowy projekt… 😉
Umeblowanie wiaty było ostatnim działaniem, jakie zostało zrealizowane w ramach projektu „Teens for teens”.
Uczestnicy spotkali się wspólnie na podsumowującym grillu. Omówiliśmy przebieg projektu, wyłuskaliśmy jego plusy i minusy, każdy mógł wypowiedzieć się na temat swoich spostrzeżeń, własnego rozwoju, nabytych umiejętności. Pojawiły się też oczekiwania, co do dalszych młodzieżowych działań. Nie zabrakło też naszej tradycyjnej „belgijki”, śpiewów, tańców, żartów. Jak zawsze było radośnie i twórczo.
Na koniec koordynatorka projektu rozdała pamiątkowe zaświadczenia, podziękowała za udział i zaprosiła do dalszej współpracy z naszym ośrodkiem kultury.