Młodzieżowy projekt „Teens for teens”

„Teens for teens” – nowy projekt Gminnego Ośrodka Kultury w Pilchowicach

GOK, po raz trzeci pozyskał środki finansowe z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu „Równać Szanse 2019”. Sukcesy dwóch poprzednich projektów zaowocowały pojawieniem się młodych, chętnych do współpracy ludzi. To właśnie oni są inicjatorami nowego projektu, który zakłada zorganizowanie młodzieżowego eventu z konkursami, bubble tea, ścianką foto, wyrzutem kolorów i zabawą z dj. Główne działania skoncentrowane będą wokół zgłębiania specyfiki pracy przy organizowaniu wydarzeń kulturalnych. Młodzież zaplanowała: warsztaty barmańskie, gdzie nauczą się robić bubble tea, bezalkoholowe drinki i koktajle; fotograficzne warsztaty portretowe (pod kątem zorganizowania ścianki foto) oraz warsztaty z wystąpień publicznych i autoprezentacji. Planujemy także pojechać na festiwal kolorów, mający miejsce gdzieś w okolicy, celem podpatrzenia, jak działa wyrzut kolorów. W projekcie nie zabraknie też ciekawych wycieczek i spotkań.

Zdobyte w projekcie umiejętności przydadzą się młodzieży również w dorosłym życiu, a zwłaszcza w przyszłej pracy zawodowej. Planowanie celów, priorytetów, działań, koniecznych kroków, podział ról, dbałość o szczegóły, itp. – to są umiejętności, których najlepiej nauczyć się w praktyce.

Cel projektu

Celem projektu jest rozwinięcie umiejętności społecznych młodych ludzi (pracy w grupie, pracy indywidualnej, planowania i organizacji czasu, organizacji wydarzeń kulturalnych, relacji z dorosłymi, wiary we własne siły i możliwości). Cel projektu odpowiada na zgłaszane przez młodzież – potrzeby, które zaobserwowano podczas pracy z nimi i zdefiniowano podczas przeprowadzonych diagnoz.

Opis projektu

Tematem przewodnim projektu jest zorganizowanie młodzieżowego eventu z konkursami, ścianką foto, bubble tea, wyrzutem kolorów i zabawą z dj. Główne działania skoncentrowane będą wokół zgłębienia specyfiki pracy przy organizowaniu wydarzeń kulturalnych. Projekt ma także zaprzeczyć panującemu przekonaniu, że dzisiejsza młodzież nie udziela się, tylko ucieka w wirtualny świat.

Czas realizacji

01 stycznia 2020 – 30 września 2020

Dotacja

8 500 zł

Nasze projektowe koszulki

Koszulki z logami programu Równać Szanse oraz logiem projektu „Teens for teens”.

Logo projektu zostało zaprojektowane przez jednego z naszych uczestników

– Karola Wicioka 😀

Warsztaty z autoprezentacji i wystąpień publicznych

W sobotnie lutowe dopołudnie odbyło się spotkanie z Jadwigą Brzezinką, która w bardzo ciekawy sposób zaprosiła młodzież do wspólnej pracy warsztatowej nad sobą samym. Na jej pierwsze pytanie: „Czy ktoś ma za sobą wystąpienia publiczne?”. Zgłosiły się może dwie, czy trzy osoby. A po chwili okazało się, że każdy z nas ma za sobą wystąpienia publiczne, mniej czy bardziej udane, ale jednak. Bo komu nie zdarzyło się poprosić o coś w sklepie, gdy stała za nami jakaś osoba lub kilka osób? Gdy wypowiadamy się w obecności min. 2 osób, to już jest wystąpienie publiczne.
Młodzież chętnie uczestniczyła w ćwiczeniach. Dzielili się doświadczeniem, wskazywali mocne strony poszczególnych wystąpień, zwracali uwagę na to, co należałoby wzmocnić, co usprawnić, by przekaz był jak najlepszy. Poznali różnego rodzaju sposoby na radzenie sobie ze stresem, ćwiczenia rozgrzewające aparat mowy. Była także mowa o postawie ciała, wyglądzie zewnętrznym, paramowie, trzymaniu mikrofonu, teczki, witaniu i żegnaniu gości. Były liczne brawa, raz dla dowartościowania, dwa dla obycia się z nimi. Wyłonili się liderzy, którzy nie mają większych problemów z prezentowaniem się na forum, i którzy chętnie podejmą się prowadzenia czerwcowej imprezy młodzieżowej.

Warsztaty z fotografem

Jedno z niedzielnych popołudni spędziliśmy razem z Anetą Groborz z „Photo & Hand Made”. Wspólnie szukaliśmy inspiracji na temat przewodni młodzieżowej imprezy. Była rewelacyjna burza mózgów, świetne, kreatywne pomysły i pojawił się motyw, który porwał wszystkich. Zatem w tej tematyce będzie pilchowicki park, nasze stroje, scena, bar z bubble tea i samodzielnie przygotowana fotobudka. Czeka nas mnóstwo pracy, m.in. szperanie po strychach, w starych szafach, komórkach, garażach, ciucholandach. Przed nami także prace stolarskie, malarskie i wiele, wiele innych działań. Także trzymajcie kciuki za powodzenie naszych przedsięwzięć 😀
Nie będziemy na razie zdradzać szczegółów, jednak możemy zapewnić, że jeśli uda nam się zrealizować wszystko zgodnie z planem – impreza będzie mega pozytywna i słoneczna 🙂

Warsztaty bubble tea i bezalkoholowych drinków

Z końcem lutego młodzież wzięła udział w profesjonalnych warsztatach barmańskich. Pachniało miętą, limonką, słodkimi syropami o niecodziennych smakach, jak spicy mango, mojito mint, czy guma balonowa 🙂 Niesamowite wrażenia zmysłowe, zarówno smakowe, jak i zapachowe 😀 Fantastyczne wizualnie, jakże słodkie i urozmaicone drinki zostały samodzielnie wykonane przez uczestników projektu, skonsumowane, a następnie zapisane. W najbliższym czasie powstanie folder z przepisami i zdjęciami drinków, który oczywiście będzie tutaj zaprezentowany.

Nasz szkoleniowiec Robert, zapoznał nas z różnymi rodzajami szkła, z niezbędnymi akcesoriami, jak shakery, miarki, wyciskacz do cytrusów, łyżki barmańskie, sitka barowe, szczypce i szufelki do lodu, itp. Podpowiedział, jakie smaki można ze sobą łączyć, a jakie połączenia nie są wskazane. Dał dużo cennych wskazówek, z których na bieżąco korzystała młodzież.

To spotkanie to ogromna dawka wiedzy, a jeszcze większa dawka praktycznych działań, czyli to, co młodzież lubi najbardziej.
A efekty warsztatów będą do zweryfikowania na czerwcowej imprezie, gdzie nie zabraknie zimnych, schłodzonych, oczywiście bezalkoholowych, napojów 🙂

Warsztaty z fotografem cz. 2

Drugie spotkanie z P. Anetą odbyło się w Pilchowicach. Zależało nam na tym, by pójść do Parku, gdzie planujemy finał naszego projektu i dopasować nasze pomysły do istniejących warunków. O wiele łatwiej było rozplanować rozmieszczenie stoisk, kierunkowych tabliczek czy zaplanować wystój sceny.

Dzięki P. Anecie, która świetnie potrafiła pokierować pomysłami i energią grupy, powstały nowe projekty i nowe koncepcje. Stworzyliśmy robocze grupy, wyznaczyliśmy zadania, dla każdej z nich, ustaliliśmy ważne terminy i zapotrzebowanie. Wszystko zostało spisane na dużych arkuszach. Młodzi sami zgłosili się do poszczególnych grup, czy zadań. Znamy się już na tyle, że bez problemu wiedzieliśmy, gdzie kto mógłby się świetnie odnaleźć. Swoje zadania otrzymali także Ci, którzy niestety nie mogli być tego dnia z nami 🙂

Czeka nas mnóstwo pracy, ale i dobrej zabawy. Najważniejsze jest to, że młodzież jest zmotywowana i chętna do działań, zaraża się nawzajem pozytywną energią i optymistycznym podejściem do życia 🙂

Folder z przepisami bezalkoholowych drinków

Pandemiczna sytuacja uniemożliwiła nam realizację zaplanowanych zadań, jednak projektowa młodzież nie próżnowała 😀 We współpracy z naszym szkoleniowcem Robertem, powstał folder z przepisami bezalkoholowych drinków, które polecamy na zbliżające się ciepłe dni 😀

Oczywiście pracujemy też nad nowym harmonogramem działań.
Szczegóły już wkrótce 🙂