Młodzieżowy projekt „Teens for teens”

„Teens for teens” – nowy projekt Gminnego Ośrodka Kultury w Pilchowicach

GOK, po raz trzeci pozyskał środki finansowe z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu „Równać Szanse 2019”. Sukcesy dwóch poprzednich projektów zaowocowały pojawieniem się młodych, chętnych do współpracy ludzi. To właśnie oni są inicjatorami nowego projektu, który zakłada zorganizowanie młodzieżowego eventu z konkursami, bubble tea, ścianką foto, wyrzutem kolorów i zabawą z dj. Główne działania skoncentrowane będą wokół zgłębiania specyfiki pracy przy organizowaniu wydarzeń kulturalnych. Młodzież zaplanowała: warsztaty barmańskie, gdzie nauczą się robić bubble tea, bezalkoholowe drinki i koktajle; fotograficzne warsztaty portretowe (pod kątem zorganizowania ścianki foto) oraz warsztaty z wystąpień publicznych i autoprezentacji. Planujemy także pojechać na festiwal kolorów, mający miejsce gdzieś w okolicy, celem podpatrzenia, jak działa wyrzut kolorów. W projekcie nie zabraknie też ciekawych wycieczek i spotkań.

Zdobyte w projekcie umiejętności przydadzą się młodzieży również w dorosłym życiu, a zwłaszcza w przyszłej pracy zawodowej. Planowanie celów, priorytetów, działań, koniecznych kroków, podział ról, dbałość o szczegóły, itp. – to są umiejętności, których najlepiej nauczyć się w praktyce.

Warsztaty z autoprezentacji i wystąpień publicznych

W sobotnie lutowe dopołudnie odbyło się spotkanie z Jadwigą Brzezinką, która w bardzo ciekawy sposób zaprosiła młodzież do wspólnej pracy warsztatowej nad sobą samym. Na jej pierwsze pytanie: „Czy ktoś ma za sobą wystąpienia publiczne?”. Zgłosiły się może dwie, czy trzy osoby. A po chwili okazało się, że każdy z nas ma za sobą wystąpienia publiczne, mniej czy bardziej udane, ale jednak. Bo komu nie zdarzyło się poprosić o coś w sklepie, gdy stała za nami jakaś osoba lub kilka osób? Gdy wypowiadamy się w obecności min. 2 osób, to już jest wystąpienie publiczne.
Młodzież chętnie uczestniczyła w ćwiczeniach. Dzielili się doświadczeniem, wskazywali mocne strony poszczególnych wystąpień, zwracali uwagę na to, co należałoby wzmocnić, co usprawnić, by przekaz był jak najlepszy. Poznali różnego rodzaju sposoby na radzenie sobie ze stresem, ćwiczenia rozgrzewające aparat mowy. Była także mowa o postawie ciała, wyglądzie zewnętrznym, paramowie, trzymaniu mikrofonu, teczki, witaniu i żegnaniu gości. Były liczne brawa, raz dla dowartościowania, dwa dla obycia się z nimi. Wyłonili się liderzy, którzy nie mają większych problemów z prezentowaniem się na forum, i którzy chętnie podejmą się prowadzenia czerwcowej imprezy młodzieżowej.

Warsztaty z fotografem

Jedno z niedzielnych popołudni spędziliśmy razem z Anetą Groborz z „Photo & Hand Made”. Wspólnie szukaliśmy inspiracji na temat przewodni młodzieżowej imprezy. Była rewelacyjna burza mózgów, świetne, kreatywne pomysły i pojawił się motyw, który porwał wszystkich. Zatem w tej tematyce będzie pilchowicki park, nasze stroje, scena, bar z bubble tea i samodzielnie przygotowana fotobudka. Czeka nas mnóstwo pracy, m.in. szperanie po strychach, w starych szafach, komórkach, garażach, ciucholandach. Przed nami także prace stolarskie, malarskie i wiele, wiele innych działań. Także trzymajcie kciuki za powodzenie naszych przedsięwzięć 😀
Nie będziemy na razie zdradzać szczegółów, jednak możemy zapewnić, że jeśli uda nam się zrealizować wszystko zgodnie z planem – impreza będzie mega pozytywna i słoneczna 🙂