XI BIEG IM. KS. KONSTANTEGO DAMROTA

Rekordowy bieg.

Pierwsza sobota czerwca była w Pilchowicach prawdziwym świętem biegania. Lista startowa była pełna na miesiąc przed dniem biegu. Do grupy biegaczy po raz pierwszy dołączono zawodników nordic walking. Na linii startu w Parku Damrota stanęło ponad 200 zawodników. Przed sobą mieli dwie piękne trasy na dystansach 6 km i 10 km. Wszystko dopisało: forma, frekwencja i pogoda.

Pilchowicki Bieg im. ks. Konstantego Damrota rozwija się z roku na rok. W ostatnich latach przerodził się z biegu ulicznego w bieg crossowy. Sprzyja temu bliskość terenów leśnych Nadleśnictwa Rybnik oraz pól uprawnych i tzw. Dołków. W tym roku impreza odbyła się w trzech konkurencjach: bieg na 10 km i 6 km oraz marsz nordic walking na 6 km. Organizatorami są od lat Gmina Pilchowice i Powiat Gliwicki oraz Gminny Ośrodek Kultury w Pilchowicach. Start i meta w Parku Damrota to idealne miejsce, które pięknieje z roku na rok. Zachwycają się nim biegacze, którzy przyjeżdżają na bieg z całego województwa, a także z Krakowa czy Opolszczyzny. Zainteresowanie w tym roku było tak duże, że z pewnością w przyszłorocznej edycji ustalony zostanie większy limit uczestników.

Sam bieg odbył się przy doskonałych warunkach pogodowych, który sprawił, że zawodnikom biegło i maszerowało się optymalnie, a trzeba wiedzieć, że trasy są bardzo wymagające ze względu na ilość podbiegów. Trasy zabezpieczali strażacy OSP Pilchowice i OSP Wilcza, a także pracownicy Urzędu Gminy Pilchowice i niezawodna młodzież, działająca przy pilchowickim GOKu. Po raz kolejny obyło się bez kontuzji i wszyscy uczestnicy bezpiecznie dotarli do mety, gdzie czekały na nich wyjątkowe medale, posiłek regeneracyjny i coś słodkiego.

Wyniki najlepszych zawodników i zawodniczek prezentujemy poniżej:

OPEN Bieg na 10 km (mężczyźni)

1. Przemysław DENICKI (Ex Team) 36:49
  2. Łukasz FURMANEK (ZATYRANI Gratisownia.pl Gmina Pilchowice) 38:18
  3. Krzysztof SOBOLEWSKI (Gliwice) 39:19

OPEN Bieg na 10 km (kobiety)

1. Agnieszka WIENCHOL (Leboszowice) 48:12
  2. Marzena SZABŁOWSKA (ZATYRANI Gratisownia.pl Gmina Pilchowice) 48:41
  3. Alicja JANICKA (ZATYRANI Gratisownia.pl Gmina Pilchowice) 52:05

OPEN Bieg na 6 km (mężczyźni)

1. Marcin GRZEGORZYCA (Gierałtowice) 22:03
  2. Bartłomiej BAJON (Nieborowice – GKS Piast Gliwice) 22:07
  3. Mikołaj KLUCZNIAK (Inżynieria Biegania) 22:10

OPEN Bieg na 6 km (kobiety)

1. Sandra TELEUCKA (Akademia Biegania) 27:38
  2. Laura CZARDYBON (Sośnicowice) 30:42
  3. Katarzyna PELAN (Rudy) 30:52

OPEN Nordic walking na 6 km (mężczyźni)

1. Tomasz BOROŃ (RUNHOGS TYCHY) 40:37
  2. Marian MAŁKA (Gliwice) 40:40
  3. Krzysztof CIUPKE (Wilcza) 42:58

OPEN Nordic walking na 6 km (kobiety)

1. Agnieszka POGODA (AKMB PĘDZIWIATR GLIWICE) 45:50
  2. Dorota POCZĘTA-BUDZIOCH (Gliwice) 49:21
  3. Katarzyna RĄCZKA (Oleśnica) 49:36

Ceremonia wręczenia pucharów trwała długo, z uwagi na wiele zaplanowanych kategorii. Trofea i nagrody wręczali na parkowej scenie wójt Maciej Gogulla, przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Waniczek, starosta gliwicki Waldemar Dombek, wicestarosta Ewa Jurczyga oraz Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Gliwicach ppłk. Mirosław Stefanów.

W międzyczasie odbywał się także tradycyjnie Minibieg, z myślą o dzieciach, aby zaszczepić od najmłodszych lat bakcyla do aktywności fizycznej. W tej strefie działali nasi młodzi animatorzy.

Impreza zyskuje wraz z kolejnymi edycjami dzięki niezastąpionym sponsorom, którzy dołączają się do puli nagród, a także spraw organizacyjnych. W tym roku byli z nami:

Ogromne podziękowania i liczymy na dalszą współpracę.

Na sukces imprezy pracuje mnóstwo ludzi, których trzeba tu wymienić. Wiesław Nowakowski (UG Pilchowice) i Magdalena Fiszer-Rębisz (Starostwo Powiatowe) wraz ze swoimi współpracownikami od lat czuwają nad sprawami organizacyjnymi (medale, biuro zawodów, zabezpieczenie trasy). Cichym bohaterem od początku cyklu jest Ryszard Osuch, który jest sędzią zawodów i od samego rana działa w terenie, aby idealnie oznaczyć trasy. Jak na gospodarzy przystało nasza gminna grupa biegowa „Zatyrani Gratisownia.pl Gmina Pilchowice” dołożyła swoją cegiełkę, nie tylko uczestnicząc w samym biegu, ale także w budowaniu miasteczka biegowego, jak i znaczeniu trasy w lesie oraz promocji wydarzenia. Jak Pilchowice, to nie może zabraknąć sołtysa, rady sołeckiej i Stowarzyszenia Pilchowiczanie Pilchowiczanom.

Organizatorzy dziękują wszystkim i liczą na pomoc przy kolejnym, XII Biegu Damrota już za rok.

Waldemar Pietrzak