X Bieg Damrota za nami

Biegowe święto w Pilchowicach

4 września, w piękne sobotnie przedpołudnie, rozpoczął się X Bieg im. ks. Konstantego Damrota. Specjalnie ze względu na okrągły jubileusz, organizatorzy postanowili rozbudować pilchowickie święto biegania o dystans 10 km. Do tej pory królowała trasa 5 km, z której nie zrezygnowano. Na linii startu stanęło 158 zawodników. Punktualnie o 10.00 biegaczy wystartował Wójt Gminy Pilchowice Maciej Gogulla, któremu towarzyszył Starosta Powiatu Gliwickiego Waldemar Dombek oraz poseł Jarosław Gonciarz i radny Sejmiku Bartłomiej Kowalski. Przed biegiem, tradycyjnie złożono kwiaty i znicze na grobie ks. Konstantego Damrota, który spoczywa na dawnym przyklasztornym cmentarzu w Pilchowicach. Warto wspomnieć, że nagrobek został pięknie odnowiony kilka lat temu dzięki staraniom pilchowickiego samorządu oraz sołtysa i społeczników. Wśród delegacji, na grobie księdza-poety, była też gminna grupa biegowa Zatyrani, która nawet w poprzednim roku, gdy nie było zawodów z powodu pandemii, zorganizowali z pilchowickim GOKiem bieg pamięci księdza Damrota.

Na metę, w ustalonych limitach czasowych, przybiegli wszyscy startujący. Jak podkreślali, trasa ciężka, ale urokliwa i na pewno do nas wrócą. W obsadzie biegów na 5 km i 10 km znaleźli się bardzo mocni zawodnicy i zawodniczki, którzy mają za sobą dziesiątki maratonów, a także ultra maratonów górskich.

 

WYNIKI:

10 km

Mężczyźni: 1. Miejsce Bartosz Małka, 2. Miejsce Łukasz Kowalski 3. Miejsce Szczepan Pacia (Pilchowice)

Kobiety: 1. Alicja Janicka (ZATYRANI PILCHOWICE) 2. Anna Kocielska 3. Agnieszka Wienchol (Leboszowice)

5 km

Mężczyźni: 1. Marcin Grzegorzyca 2. Przemysław Denicki 3. Mateusz Falejczyk

Kobiety: 1. Elżbieta Lewicka, 2. Julia Lisoń 3. Laura Czardybon

 

W trakcie biegu głównego odbywał się także Mini Bieg dla najmłodszych, który nie tylko oferował pętle do przebiegnięcia, ale także inne atrakcje, o które zadbał Gminny Ośrodek Kultury w Pilchowicach wraz z ekipą niezastąpionych, młodych wolontariuszy. To także ta grupa wspaniale zabezpieczyła nam trasę biegu na 10 km, która biegła przez tereny Nadleśnictwa Rybnik, który był partnerem biegu. Tutaj specjalne podziękowania dla dyrekcji i leśniczych, którzy doradzali nam i pomagali w przygotowaniu trasy.

Zanim jednak podziękujemy wszystkim zaangażowanym, chcielibyśmy pochwalić się opiniami uczestników, którzy bardzo ciepło wyrażali się o pilchowickim biegu, o trasie, wspaniałej atmosferze, o Parku Damrota, a także gościnie i wspaniałych zestawach startowych oraz posiłku regeneracyjnym i przesmacznym słodkim poczęstunku od Cukierni Surdel. To oczywiście najlepsza nagroda dla organizatorów. A więc dziękujemy.

X Bieg im. ks. Konstantego Damrota nie mógłby się odbyć bez sponsorów, którzy są z nami od lat: Gratisownia.pl – gadżety reklamowe dla firm, Pilchowickie Przedsiębiorstwo Komunalne, Stary Hangar – Fitness & Wellness Club, Cukiernia Surdel, Internet w Gminie Pilchowice / ALKOM, czy Bud-Metallco, którzy od lat wspierają bieg pod każdym względem. Dołączyli nowi jak choćby BANK MBS Mikołowski Bank Spółdzielczy, PreZero Polska, czy Pływalnia Wodnik z Paniówek. Do tego wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych z Pilchowic i Wilczy, dzielnicowych oraz nauczycieli wychowania fizycznego, Pana Ryszarda Osucha i Daniela Czempiela. Patronatem medialnym objęły nas redakcje Przeglądu Lokalnego i portalu iknurow.pl.

Wielkie podziękowania dla Arkadiusza Loszy, szefa Zatyranych, za pomoc w znakowaniu trasy oraz w przygotowaniach miasteczka biegowego w Parku.

 

Jak widać wielu ludzi było zaangażowanych w realizację tego skomplikowanego wydarzenia. Nie można pominąć pracowników Urzędu Gminy Pilchowice, Starostwa Powiatowego w Gliwicach, Gminnego Ośrodka Kultury w Pilchowicach, Pilchowickiego Przedsiębiorstwa Komunalnego i członków Rady Sołeckiej z sołtysem Józefem Nierychło, za ogromne zaangażowanie i współpracę. Dziękujemy także Andrzejowi Piontkowi i jego współpracownikiem za rewelacyjne przygotowanie parku oraz dróg polnych do biegu.

 

Osobne słowa uznania dla sekretarz Dagmary Dzidy i kierownika Wiesława Nowakowskiego za reagowanie na każdą przeszkodę i komplikację, a przy takim przedsięwzięciu pojawia się ich mnóstwo.

 

Na koniec dziękujemy Naszym Mieszkańcom, którzy wspaniale kibicowali na trasie biegu, a także wzorowo odpowiedzieli na prośbę organizatorów o niepozostawianie pojazdów na trasie biegu, dzięki czemu cała impreza przebiegła sprawnie i bezpiecznie.

 

Do zobaczenia za rok, a nawet szybciej, bo prawdopodobnie w czerwcu.

 

 

Waldemar Pietrzak