SPOTKANIE INAUGURACYJNE 8 lutego 2019 r. – Dom Kultury w Wilczy – godz. 16:00
Zapraszamy na spotkanie inauguracyjne 8 lutego 2019 r. do Domu Kultury w Wilczy – godz. 16:00 .
Jeśli masz 13-16 lat, mieszkasz w Gminie Pilchowice i chciałbyś/chciałabyś razem z GOKiem rozwijać swoje umiejętności organizatora, fotografa, animatora, dźwiękowca, reportera, to musisz do nas dołączyć!
Jesteś kreatywny? Chcesz coś zrobić dla otoczenia? Dołącz do projektu!
Animujmy i działajmy! – młodzieżowe biuro eventów – projekt Gminnego Ośrodka Kultury w Pilchowicach
Już po raz drugi Gminny Ośrodek Kultury będzie realizował projekt Programu „Równać Szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, prowadzony przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Pierwszy projekt „Kręcimy, ale filmy!” cieszył się ogromną popularnością i wyłonił młodych, chętnych do dalszej współpracy ludzi. Zgłosili oni zapotrzebowanie na inne tego typu projekty, zwłaszcza w sferze szeroko rozumianej animacji czasu wolnego.
Program „Równać Szanse” dąży do tego, by młody człowiek poznał swoje możliwości, wykorzystał aspekty swojego otoczenia i szeroko rozwinął skrzydła na całe życie. Zakłada, że warto tworzyć ciekawe okazje do „sprawdzenia się” w tym, czego dotąd młodzi ludzie nie doświadczyli.
Projekt „Animujmy i działajmy” zakłada powstanie młodzieżowego biura eventów. Nastawiony jest na umożliwienie młodzieży zdobycia wiedzy i doświadczeń w zakresie organizacji wydarzeń kulturalnych w trzech obszarach:
- realizacji dźwięku (nagłaśnianie imprez);
- animacji dla dzieci (malowanie twarzy, kręcenie balonów, prowadzenie zabaw, konkursów);
- multimediów (fotorelacja, realizacja filmowa, zamieszczanie gotowych materiałów w internecie).
Przeszkoleni, bogatsi w nowe doświadczenia, młodzi ludzie, będą współpracować z Gminnym Ośrodkiem Kultury przy realizacji cyklicznych imprez. Punktem kulminacyjnym będzie pomoc przy organizacji Gminnego Dnia Dziecka w Pilchowicach. Uczestnicy projektu będą m.in. animować najmłodszych, czy tworzyć relację fotograficzną i filmową. Chcemy, by zdobyte w trakcie trwania projektu – wiedza i umiejętności, zostały wykorzystane w praktyce. Chcemy, by czuli się ważni i potrzebni, by wzrosło ich poczucie własnej wartości i doświadczyli, jak wiele daje praca zespołowa. Nie zabraknie też ogniska i wyjazdu w góry, które będą podsumowaniem działań i motywowaniem do dalszej pracy.
Gwarantujemy dobrą zabawę, dawkę rewelacyjnej wiedzy, bogate doświadczenie i kontakty z super ludźmi ☺
Zapraszamy do kontaktu chętnych, młodych ludzi w wieku 13-16 lat – tel. 503-978-654 (koordynator projektu Monika Kustra-Polak).
Cel projektu
Celem jest rozwinięcie umiejętności społecznych młodych ludzi, takich jak umiejętność pracy w grupie, pracy indywidualnej, planowania i organizacji czasu, organizacji wydarzeń kulturalnych, relacji z dorosłymi, podniesienie wiary we własne siły i możliwości.
Opis projektu
Tematem przewodnim projektu jest stworzenie młodzieżowego biura eventów. W ramach głównych działań młodzież poznaje specyfikę pracy biura eventów organizując różnorodne wydarzenia kulturalne, wyznaczając cele, priorytety, planując działania, konieczne kroki, dzieląc role, analizując, pełniąc kontrolę i dbając o szczegóły. Uczestnicy działają w trzech grupach tematycznych, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, w zakresie realizacji dźwięku, animacji dla dzieci (malowanie twarzy, gry, zabawy, konkursy, itp.) i multimediów (fotorelacja, realizacja filmowa, umieszczanie gotowych materiałów w internecie).
Czas realizacji
01 luty 2019 – 30 lipca 2019
Dotacja
8500 zł
Program „Równać Szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności
administrowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży
Warsztaty dla dźwiękowców w Domu Kultury w Szczygłowicach i koncert Michała Szpaka
Warsztaty poprowadził Styku z Centrum Kultury w Knurowie, nasi uczestnicy poznali podstawy pracy akustyka i świetlika. Zobaczyli od kuchni jak to wszystko działa na dużej scenie, gdzie występują największe gwiazdy. Następnie pomagali w przygotowaniach do koncertu Michała Szpaka. Świetna lekcja życia.
Warsztaty dla prawdziwych animatorów
Na Sali Damrota 5 odbył się blok szkoleniowy dla naszej młodzieży, w którym ćwiczyli kręcenie balonów, malowanie buziek, zamykanie w wielkiej bańce mydlanej, ale także zabawy ruchowe, które integrują i rozkręcają każdą imprezę. Każdy znalazł coś co mu najbardziej leży.
Warszaty fotograficzne dla ambitnych na gliwickim lotnisku
Grupa fotograficzna udała się na gliwickie lotnisko, gdzie ćwiczyła swój warsztat fotograficzny w nietypowych warunkach, mogli zajrzeć w miejsca niedostępne dla wszystkich zwiedzających. Prawdziwa uczta dla fotoreportera.
Przygotowania do Dnia Dziecka
Animowali i działali na Gminnym Dniu Dziecka i Biegu Damrota
Nasi młodzi przyjaciele obsługiwali nagłośnienie, rejestrowali wideo i robili zdjęcia, animowali zabawy, zabezpieczali trasę biegu (schładzali biegaczy), częstowali wodą, ale także pomagali nam w transporcie, ustawianiu infrastruktury, sprzątaniu…. Byli słowem wszędzie.
Wizyta Pawła Waleckiego – koordynatora Programu Równać Szanse
Młodzieżowe animacje na dożynkowych festynach
Spotkanie integracyjne – ognisko, a właściwie grill na Młynówce w Leboszowicach
Po realizacji Dnia Dziecka spotkaliśmy się w Leboszowicach. Integracja ekipy GOKu Pilchowice i naszej młodzieży. Zawitał do nas także Wójt Gminy Maciej Gogulla, który był pod wielkim wrażeniem zaangażowania uczestników. Grillowaliśmy, śpiewaliśmy, graliśmy na gitarze, tańczyliśmy belgijkę, rozmawialiśmy o nowych pomysłach. Jednego jesteśmy pewni, że koniec projektu nie będzie końcem współpracy. W tym projekcie wzięło udział troje uczestników, którzy działali już przy pierwszym projekcie z Równać Szanse. Jak sami mówią, udział w tego typu projektach „uzależnia”.
Wernisaż podsumowujący projekt „Animujmy i działajmy!”
13 sierpnia odbyło się spotkanie podsumowujące działania projektowe naszej młodzieży. Miała miejsce prezentacja filmu, który został zmontowany przez Jakuba Sklorza, można było także obejrzeć wystawę zdjęć, z jednej strony dokumentujących projekt, z drugiej – w większości zrobionych przez samych uczsetników. Młodzi zajęli się zrobieniem plakatu zapraszającego na wenisaż, zakupili drobny poczęstunek, przygotowali odpowiednio salę, a następnie miały miejsca oficjalne podziękowania. Koordynatorzy wręczyli pamiątkowe dyplomy, uczestnicy odwdzięczyli się kwiatami.
Po części oficjalnej miała miejsce część nieoficjalna, gdzie młodzież dokonała autorefleksji, podzieliła się pomysłami na kolejne projekty, a następnie do samego rana oglądała filmy i słuchała muzyki 🙂