Projekt „Upiorny piknik rodzinny” został wyróżniony w ramach specjalnego konkursu dotacyjnego na projekty Młodzieżowych Liderów Programu Równać Szanse 2020. Zamknięty konkurs był adresowany do organizacji i instytucji, których przedstawiciele wzięli udział w Szkoleniu Młodzieżowych Liderów Programu Równać Szanse, które odbyło się w lipcu tego roku w Warszawie.
Trzy młodzieżowe liderki, działające z nami, przy wcześniejszych projektach napisały projekt, zakładający zorganizowanie rodzinnej imprezy, z duchami i potworami w tle. Dziewczyny, wespół z kilkoma rówieśnikami, samodzielnie realizują swoją pierwszą inicjatywę. Samodzielnie zarządzają finansami, organizują spotkania i szkolenia, kupują potrzebne rzeczy, przygotowują scenografię i ściankę foto.
Cel projektu
Głównym celem projektu będzie rozwinięcie umiejętności zarządzania, komunikacji, organizacji i pracy w grupie.
Przy okazji młodzież będzie miała także możliwość nauczenia się profesjonalnej charakteryzacji i robienia tematycznej scenografii.
Opis projektu
Wiodącym tematem projektu jest Halloween. Młodzież chce zorganizować zabawę o tej tematyce dla całych rodzin.
Aby się do tego dobrze przygotować wezmą udział w szkoleniach z charakteryzacji i robienia tematycznej scenografii.
Uczestnicy projektu samodzielnie wymyślą i stworzą scenografię, pasującą do tematu całej imprezy, a także zaplanują grę terenową, opartą na duchach i potworach. Na samej imprezie będzie również fotościanka, gdzie będzie można zrobić i od razu wywołać zdjęcia.
Czas realizacji
01.09.2021 – 31.10.2021
Dotacja
3000 zł.
Szkolenie dla młodzieżowych liderów
Alicja Dzida, Oliwia Kawka i Magdalena Salbert – uczestniczki młodzieżowych projektów, realizowanych przez GOK w ramach Programu Równać Szanse – zakwalifikowały się na Szkolenie Młodzieżowych Liderów. Spędziły w Warszawie kilka wakacyjnych dni – poszerzając wiedzę i umiejętności m.in. z zakresu pracy w grupie, rozwiązywania konfliktów, kompetencji komunikacyjnych i liderskich. Miały też okazję zwiedzić stolicę, pograć w kręgle, czy rozwiązać zagadki escape room’u.
W ramach szkolenia ćwiczyły także pisanie projektów, bowiem uczestnicy dostali szansę realizacji własnych pomysłów.
W zamkniętym konkursie na projekty dla Młodzieżowych Liderów Programu Równać Szanse – otrzymały dotację w wysokości 3 000 zł. Ich inicjatywa „Upiorny piknik rodzinny” będzie realizowana w miesiącach wrzesień-październik 2021 r.
Warsztaty z charakteryzacji
Warsztaty z wystroju i scenografii
Kolejne – i ostatnie już – warsztaty w ramach projektu odbyły się w Sali Damrota 5 w Pilchowicach. Wspólnie z Katarzyną Kocelą-Bardeli młodzież opracowała plan na wystrój sali podczas „Upiornego pikniku rodzinnego”. Zaplanowali mnóstwo nietoperzy, pajęczyn, dyni małych i dużych. Zaczęli przygotowywać fotościankę, na tle której miały być robione zdjęcia podczas imprezy.
Obmyślili też program całej imprezy, scenariusz rodzinnej gry terenowej, stworzyli playlistę, zaplanowali szereg gier i zabaw.
Nastąpił podział obowiązków, ról i zadań oraz wytężony czas przygotowań, do imprezy, która zbliża się wielkimi krokami.
Przygotowania do imprezy
Ostatnie dni projektu, który dobiegał końca, były pełne intensywnej pracy. Młodzież zrobiła ostatnie zakupy, dopracowała plan imprezy i w niedzielę 31 października 2021 r. zaczęła stroić salę. Wszędzie było mnóstwo pajęczyn, pająków, nietoperzy, dyń, duchów… Wystrój był bardzo klimatyczny! A profesjonalne światła dodawały niesamowitego nastroju.
Młodzież zaplanowała także kąciki dla najmłodszych – przygotowali dla nich – tematyczne kolorowanki, puzzle, grę kółko-krzyżyk. Nie mogło zabraknąć kącika z malowaniem twarzy, który zawsze cieszy się dużą popularnością oraz modelowania balonów.
Nawet przekąski były tematyczne – banany z oczkami z orzeszków w czekoladzie, winogrona na patyku, mandarynki z wychodzącymi z nich – żelkami robaczkami.
Młodzież zadbała także o swój wygląd – czyli strój i makijaż. Zadbali o każdy szczegół, dzięki temu impreza była bardzo klimatyczna.
Upiorny piknik rodzinny
W ostatnią niedzielę października miał miejsce kulminacyjny punkt młodzieżowego projektu – „Upiorny piknik rodzinny”. Impreza zgromadziła małe i duże duchy, czarownice, wampiry, wilkołaki i inne stwory i potwory 😀
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się fotościanka, na tle której niemal każdy zrobił sobie zdjęcie, które później można było nieodpłatnie odebrać.
Uczestnicy wzięli udział w grach, zabawach, skorzystali z kącika plastycznego, malowania twarzy, poczęstunku. Dla wszystkich młodych uczestników imprezy przewidziano drobne upominki.
Młodzi uczestnicy projektu wcieli się w zupełnie nowe role, tj. konferansjerów, wodzirejów, dj-ów czy fotografów. Bez większych oporów mówili do mikrofonu, prowadzili gry, zabawy, tańczyli razem z dziećmi, zapraszając do wspólnych układów tanecznych. Część z nich przełamała swoje opory i podjęła się zupełnie nowych wyzwań.
Kolejny młodzieżowy projekt zakończył się sukcesem. Z wielką radością patrzymy na młodych mieszkańców naszej Gminy, którzy coraz bardziej „rozwijają skrzydła”, którzy mają coraz więcej własnych inicjatyw, którzy potrafią działać coraz bardziej samodzielnie, bez większego wsparcia ze strony osób dorosłych.
Założenia programowe „Równać Szanse” są realizowane – młodzież nabywa nowe kompetencje społeczne i usprawnia te, które już posiada. Z niecierpliwością oczekują na udział w kolejnym projekcie, by móc realizować się w nowych rolach i działać razem dla wspólnego dobra.