„Mianujom mie Hanka” Teatr Korez

29 września 2018

W sobotę 29 września 2018 Dom Kultury w Żernicy miał przyjemność gościć Teatr Korez w ramach 9 Nocy Teatrów Metropolii. Na żernickich deskach wystąpiła niezwykła Grażyna Bułka, wcielając się w postać tytułowej Hanki. „Mianujom mie Hanka”  to monodram o losach Śląska i jego mieszkańców od początku I wojny światowej, ale dla widza ten spektakl to coś znacznie więcej…to odczucie tęsknoty za bliskimi, poczucie własnej tożsamości, miłości, wzajemnego szacunku i walki o siebie. Jednak nie odczulibyśmy tego bez niesamowitej Grażyny Bułki, która poraża swoją autentycznością do takich granic, że widzowie stają się słuchaczami prawdziwej historii a nie uczestnikami spektaklu. Pani Grażyna wywołuje lawinę śmiechu, wzrusza do łez, rodzi w widzu złość i lęk naprzemiennie z radością. Obok takiego spektaklu nie można przejść obojętnie i tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w takim wydarzeniu teatralnym. I jeszcze przesłanie „Hanki” dla wszystkich- „Nie dajcie się potajlować”.