Andrzejki z AEROPLANem

o koncercie

termin: zawsze w sobotę poprzedzającą Andrzejki
miejsce: Dom Kultury w Żernicy

Już od kilku lat miejscowa kapela AEROPLAN wraz z nami i zaproszonymi gośćmi zaprasza na żernicką scenę Domu Kultury. Niezwykle energetyczne koncerty, a także after party, weszły już na stałe do kalendarza wydarzeń w Gminie Pilchowice. Bilety wyprzedają się w oka mgnieniu. Na rockowych Andrzejkach bawi się publika w różnym wieku, a króluje Republika, której utwory to swoiste credo Aeroplanu. Krótko mówiąc, jeśli szukasz wspaniałej rozrywki pod koniec listopada to serdecznie zapraszamy.

Bernard Hajduk
- wokalista

Mirek Kłosek
- perkusja

Grzegorz Niźnikiewicz
- wokal i gitara

Michał Wilczek
- gitara basowa

Krzysiek Szymaniec
- klawisze

fanpage na facebooku

historia kapeli – to już 25 lat minęło

Aeroplan wznosi się do lotu

AEROPLAN – legendarna grupa rockowa z Górnego Śląska, założona w Żernicy w październiku 1992 roku przez nastoletnich wówczas miłośników muzyki bluesowej : multiinstrumentalistę, ale przede wszystkim klawiszowca KRZYSIA (76′), wokalistę BENA (71′), który wcześniej udzielał się w Śląskich grupach punkowych oraz basistę ALEXA (74′). Rolę gitarzysty przyjął PIOTR (76′) a za bębnami zasiadł MIREK (75′).

Od grudnia 1992 roku zespół działał i koncertował pod nazwą AEROPLAN. Początkową ideą kwintetu było stworzenie klasycznego bluesbandu, który obok autorskich utworów grał również standardy gatunku, do których zaliczyć należy oparte na silnych rockowych tradycjach numery z repertuaru zespołów: Dżem, Allman Brothers Band czy AC/DC. Teksty utworów zespołu pisał Beno, zaś muzykę komponował Krzyś. Po okresie kilkumiesięcznych prób muzycy wypracowali własne, charakterystyczne brzmienie, które cechowała prosta, miarowa praca sekcji rytmicznej, tradycyjne dźwięki pianina, lekko przesterowana gitara oraz wokal o pełnym i ciepłym zabarwieniu.

Zespół w ciągu czterech lat (1994-1998) wykonując kawałki takich grup jak The Beatles, Dire Straits, Kult, Lombard, Czerwone Gitary czy ballady Boba Dylana oraz Roya Orbisona zagrał kilkaset imprez na terenie Śląska, Zagłębia i Beskidów. Występował m.in. w Żernicy, Nieborowicach, Gliwicach, Jaworznie oraz Wiśle, planowano także koncerty zagraniczne w Hamburgu, Düsseldorfie oraz Tokio, które niestety „z winy organizatorów” nie doszły do skutku.

W międzyczasie w szeregach zespołu dochodzi do różnicy zdań w wyniku czego latem 1994 roku zespół opuszcza gitarzysta Piotr Małek, jego miejsce zajmuje utalentowany i charyzmatyczny GRZEGORZ (76′), który również udzielał się wokalnie. Jego zachrypły głos oraz długie włosy, dzięki którym zyskał na długie lata przydomek ŁYSY, przywróciły kwintetowi blues-rockowy charakter a na występach zaczęło pojawić się coraz więcej nastoletnich fanek.

Zespół kontynuując swoje silne już tradycje potwierdza swoje bezdyskusyjne panowanie w lokalnym show businessie stając się gwiazdą dorocznego festiwalu muzycznego w Żernicy, co udokumentowane jest filmem pt: „AEROPLAN” oraz longplayem „AEROPLAN – ABSOLUTELY LIVE „.

Przeciążony kalendarz imprez oraz zmęczenie ciągłymi występami doprowadza do rozłamu, w efekcie którego w lutym 1998 roku grupa daje pożegnalny koncert w Remiza Club w Żernicy, po czym z zespołu odchodzą Beno, Alex oraz Grzegorz. Krzyś i Mirek desperacko poszukują nowego gitarzystę i basistę, decydując się tymczasowo na kwartet tworzący głównie materiał autorski. I tu zaczyna się próba zmiany kierunku lotu AEROPLANU.

1998 – 2000, 2/5 Aeroplanu zmienia kurs, 3/5 wysiada

Wiosną 1998 roku poszukiwania kończą się sukcesem do zespołu dołączają gitarzysta JAN (73′), znany wcześniej z występów w grupie Past oraz u boku fantastycznej wokalistki Aleksandry Skrzydło, który w nowym zespole pełni również rolę wokalisty oraz basista ROMAN (70′).

Odrodzony bluesband rozpoczyna pracę nad nowym, bardziej dojrzałym materiałem. Nowe kompozycje stają się bardziej przemyślane i dopracowane, brzmienie zespołu staje się cięższe i surowsze, a wokal nadaje całości charakter hard rockowy. Zrywając z chałturą i przygotowując się do nowych występów wiosną 1999 roku zespół zmienia nazwę na KLAMORBAND, jednak zanim nowy kwartet dał pierwszy koncert zespół opuścił basista, którego miejsce dopiero wiosną 2000 roku zajął ambitny JACEK (75′). Po kilkunastu próbach z Jackiem w składzie zespół wystąpił na początku lata 2000 w Zacisze Pub w Żernicy.

2010 – 2012, 5/5 Aeroplanu reaktywuje legendarny skład

W upalne sierpniowe popołudnie, Beno dochodzi do słusznego wniosku, że prawdziwy mężczyzna powinien w życiu zasadzić drzewo, wyłożyć się w remika oraz …. aktywować zespół muzyczny! 4/5 Aeroplanu spotyka się na parapetten-party, z którego wszyscy wychodzą przekonani, że Aeroplan zostanie przywrócony do lotu! W listopadzie do Polski wraca na chwilę Krzysiu i …. gramy od nowa! Pomimo 908km odległości nowy Aeroplan robi próby i przygotowuje się do grania koncertów. Zespół myśli również cały czas – co dalej?

W czerwcu 2011, po 13 latach od ostatniego wspólnego grania, zespół gra pierwszy z całej serii „najmniejszych koncertów świata” – 25 słuchaczy przyjmuje Aeroplan owacyjnie. Potem przychodzą kolejne, gorąco przyjmowane koncerty, które kończą się legendarnymi After party. W lutym 2012 Aeroplan daje 3 godziny występ „w domu”, w DK Żernica, na koncercie „sold out” tydzień po ogłoszeniu. Krzysiu gra tam również na …. saksofonie, horyzonty muzyczne wydają się być nieskończone. Tymczasem w ciągu kilku następnych tygodni, Krzysiu odchodzi z zespołu….. Brak głównego muzyka powoduje, że Aeroplan pikuje w dół, bez głównego pilota, z dziurawym zbiornikiem…..

2012 – 2014, bez Krzysia B, z Krzysiem S

Pasja do muzyki pozwala zespołowi przetrwać, jednak poszukiwania multiinstrumentalisty lub klawiszowca długo nie daje efektów. Jesienią 2012, w restauracji biznesowej z „ćwierćfunciakami z serem” (nazywanymi w Europie cheesburgerami) Beno spotyka się z Krzysiem innym, drugim, Krzysiem S (65′). Tak oto Krzysiu zastępuje Krzysia. W czerwcu 2013 zespół daje pierwszy koncert w nowym składzie, pierwszy koncert z legendarnych występów w vintagowych Bolechowicach u Julka. 2014 rok to fantastyczne grania w 4Art, Bolechowicach i znowu w domu. Aeroplan zakochuje się w rockowo-zmysłowej Republice, Gra ich kawałki jak natchniony, zalicza fantastyczny występ na WOŚP w styczniu 2015. Zaczyna wreszcie komponować własne melodie. Aeroplan znowu wydaje się lecieć na właściwym kursie. Niestety, Alex który ma trochę krócej na próby niż Krzysiu, tak o 800km krócej, bo tylko 108 km, odchodzi z Aeroplanu. Jest koniec 2014 roku, a Aeroplan znowu pikuje w dół…..

2015 – 2016, bez Alexa, z Agą

O ile znalezienie klawiszowca poszło w miarę szybko, o tyle z basistami i basistkami są kłopoty. Zespół regularnie ćwiczy bez basisty, ale próby znalezienia artysty od 4-5 grubych stron w tej części świata przez pół roku nie dają żadnych efektów. Zespół jest na skraju załamania, paliwa nie ma, z kokpitu Aeroplanu widać już czubki drzew…..

Nagle na próbę przyjeżdża Agnieszka (85′)…. REPUBLIKA i chemia zażarły od razu. Jest kobieta w zespole, jest i większa dyscyplina, jest i …. więcej sztuki! Aga z Mirkiem szybko tworzą równą i zadziorną sekcję rytmiczną. Zespół daje dwa letnie koncerty i już wiemy, że to jest to!

2016 – rozchodzą się drogi Agi i reszty zespołu. Pięć grubych strun przejmuje Sławek. Tak widocznie miało być, bo jak mówi KungFu Panda: nic się nie dzieje przypadkiem.

Plany na najbliższe …. hm….. lata….. wreszcie autorskie? Byle z muzyką do przodu! Do usłyszenia i zobaczenia na koncertach!

Bernard Hajduk