Wielkanocna Procesja Konna w Gminie Pilchowice

2 kwietnia 2018

Reaktywowana parę lat temu tradycja konnej procesji wiodącej polami wsi Żernica i Nieborowice i święcenia pól przez ks. Proboszcza, powoli na stałe wrasta w lokalną tradycję, która cieszy się sporym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców lecz i sąsiednich sołectw oraz miast. Przybywa uczestniczących w procesji jeźdźców i zaprzęgów, ale jak zapewniają mieszkańcy, przybywa podobno plonów, bardziej obfitych na poświęconych w czasie Procesji polach.

Tegoroczną procesję objęli patronatem Wójt Gminy Pilchowice – Maciej Gogulla, a także Starosta Gliwicki – Waldemar Dombek.

Organizatorzy mieli duże obawy w związku z niesprzyjającymi prognozami pogody. Poniedziałkowa aura okazała się jednak łaskawa i przywitała uczestników promieniami słońca. Po błogosławieństwie udzielonym przez księdza proboszcza Marka Winiarskiego, procesja ruszyła spod podnóża drewnianego kościółka i udała się w półtoragodzinną podróż do Nieborowic, gdzie na placu przy przedszkolu czekał poczęstunek i tłum widzów. Procesji w tym roku po raz pierwszy towarzyszyła orkiestra dęta, która na przemian ze scholą muzycznie wzbogaciła przemarsz. Podczas postoju w Nieborowicach rozstrzygnięto Konkurs pn. „Wysztiglowany Koń”, w którym oceniano konie biorące udział w procesji. Tegoroczni laureaci to: „Lady” dosiadana przez Karolinę Wolańską, „Nigeria”, na której jechała Wioletta Frania i dwa konie z bryczki Lokata i Libasz. Pamiątkowe statuetki, przypinki i nagrody wręczył Wójt Gminy Pilchowice Maciej Gogulla. Wszyscy uczestnicy otrzymali tradycyjnie medale ufundowane przez Starostę Gliwickiego. W zastępstwie starosty wręczył je Radny Powiatowy Winfryd Ficoń. Po podziękowaniach dla wszystkich uczestników i organizatorów, procesja udała się w drogę powrotną do Żernicy.

W tym miejscu warto wspomnieć wszystkich organizatorów tej pięknej tradycji, a więc parafię pw. św. Michała Archanioła, Gminę Pilchowice, Gminny Ośrodek Kultury w Pilchowicach, Radę sołecką Nieborowic, OSP Żernica, a także koordynatorów w osobach Pana Ingemara Klosa i Norberta Dyki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i już dzisiaj zapraszamy na przyszłoroczną procesję do Gminy Pilchowice.