Na ludowo ślonsko nuta

Projekt „Na ludowo ślonsko nuta” skierowany jest do wszystkich, którym bliski jest Śląsk – jego historia, godka, tradycje i zwyczaje oraz regionalne pieśni ludowe.

Uczestnicy przygotują program (widowisko lub koncert), który w ciekawy sposób przedstawi mieszkańcom wybrane fakty historyczne oraz walory śląskiego folkloru.

Do realizacji projektu zostanie zaproszona lokalna artystka, która przeszkoli uczestników w zakresie śpiewu. Zorganizowany zostanie także wyjazd do Chorzowskiego Centrum Kultury na „KONCERT WARKOCZEM PLECIONY”, przedstawiający historię śląskiej rodziny, od wybuchu I. Powstania Śląskiego do czasów współczesnych, postrzeganych okiem Ślązaka i ilustrowanych m.in. tradycyjnymi śląskimi piosenkami.
Realizacja inicjatywy będzie okazją do integracji mieszkańców w różnym wieku, formą pielęgnowania regionalnego dziedzictwa lokalnego oraz kultywowania tradycji wspólnego śpiewu.

SPOTKANIA ODBYWAJĄ SIĘ W KAŻDĄ ŚRODĘ W DOMU KULTURY W ŻERNICY O GODZ. 17.30
CHĘTNYCH ZAPRASZAMY DO KONTAKTU Z BIUREM GOK LUB Z GENOWEFĄ SUCHECKĄ

Z wizytą w Chorzowskim Centrum Kultury

Żernickie Koło Gospodyń Wiejskich i chór parafialny św. Michała Archanioła – uczestnicy projektu Genowefy Sucheckiej „Na ludowo ślonsko nuta” wzięli udział w  widowisku Mariana Makuli pt. „Koncert warkoczem pleciony”. Widowisko, które zostało zaprezentowane w Chorzowskim Centrum Kultury, idealnie wpisuje się w realizowaną przez nas inicjatywę, bowiem  zawiera przezabawne anegdoty i wydarzenia, a także refleksje M.Makuli tyczące istotnych zdarzeń z życia Górnoślązaków postrzeganych okiem Ślązaka i ilustrowane m.in. tradycyjnymi śląskimi piosenkami.

Spektakl był niezwykle zabawny, ale także i wzruszający, bowiem poruszał nie tylko minione, jakże trudne czasy, ale i współczesne bolączki mieszkańców Śląska. Mieliśmy okazję zrobić sobie zdjęcia z aktorami i samym autorem scenariusza, który w ramach współpracy pisze dla nas teksty piosenek do spektaklu, jaki zostanie wystawiony na początku listopada.

Przygotowania do własnego spektaklu

Uchylamy rąbka tajemnicy i prezentujemy kilka zdjęć z prób do spektaklu, który już w najbliższym czasie będzie miał miejsce na deskach Domu Kultury w Żernicy.

„Wesele śląskie”

Projekt „#Kuźnia pomysłów – inicjatywy oddolne w Gminie Pilchowice” powoli zmierza do finału. Jedną z inicjatyw jest pomysł Genowefy Sucheckiej na stworzenie widowiska scenicznego, które oparte będzie o śląską historię i wspólne muzykowanie.

Tak powstał spektakl słowno-muzyczny pt. „WESELE ŚLĄSKIE” którego premiera odbędzie się 6️ listopada 2019 r. na scenie Domu Kultury w Żernicy o godz. 18:00.

W ciągu miesiąca Koło Gospodyń Wiejskich z Żernicy, Chór parafialny, sołtys Jerzy Kurzal oraz śpiewająca młodzież z Teatru Młodych Castello oraz Studia Musicalowego THE CHANCE stworzyło wspaniałe widowisko. Nad całością czuwała nieoceniona Anna Jakiesz-Błasiak.

Obiecujemy jedno, że nasi wspaniali aktorzy wystawią w 2020 roku tą sztukę jeszcze kilka razy. Dom Kultury w Żernicy ma ograniczoną widownię. Prosimy o wyrozumiałość.

Premiera spektaklu „Wesele Śląskie” była absolutnie fenomenalna. Jedno jest pewne, że nie był to pierwszy i ostatni występ utalentowanych aktorów.

Na scenie mogliśmy podziwiać członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Żernicy, Chór parafialny św. Michała Archanioła, księdza wikarego Zbigniewa Rycerza, młodzież szkolną, sołtysów Żernicy i Nieborowic oraz radną powiatową Teresę Szymońską. Całość wyreżyserowała Anna Jakiesz-Błasiak. Inicjatorką tego pomysłu jest Genowefa Suchecka.

To było wyjątkowe wydarzenie. Trema szybko przeszła, bo już po pierwszych scenach publiczność reagowała żywo i entuzjastycznie. Było muzycznie, humorystycznie, a przede wszystkim mogliśmy zobaczyć wiele dawnych tradycji i zwyczajów związanych ze ślubem na Górnym Śląsku.

To zapewne dopiero początek przygody teatralnej, który mamy nadzieję rozwijać. Projekt pokazał, że teatr i muzyka ma w sobie ogromne możliwości budzenia ludzi do współdziałania i współtworzenia. Niezwykłe jest to, że w tak krótkim czasie, grupa blisko 50 osób potrafiła stworzyć coś wspólnego i autentycznego. Wielkie słowa uznania dla wszystkich zaangażowanych w ten projekt.

 Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2019

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2019