Heklować każdy może – międzypokoleniowe warsztaty robótek ręcznych

Projekt zakładał międzypokoleniowe warsztaty robótek ręcznych. Głównym celem spotkań była nauka szydełkowania i robótek ręcznych, by ocalić od zapomnienia te metody rękodzielnictwa. Osobno odbyły się  spotkania dla dzieci, osobno dla młodzieży i dorosłych, a na końcu ę jedno wspólne spotkanie, na którym nastąpiła wymiana doświadczeń i umiejętności oraz podsumowanie projektu. Dzieci szydelkowały na palcach, bez użycia specjalistycznych narzędzi, młodzież i dorośli szydełkowały podstawki pod kubki i poznawali w praktyce jak czytać wzory. A na wspólnym spotkaniu uczestnicy projektu wymieniali się technikami i umiejętnościami.
Dzięki inicjatywie jest szansa, że panie wyjdą ze swoimi pracami z domowego zacisza i spotkania przy kawie i szydełku zagoszczą na stałe. Dzięki zaangażowaniu dzieci w inicjatywę – liczymy, że babcie i mamy chętniej przekażą swoją wiedzę i umiejętności, odnajdą nowy sposób na spędzanie wolnego czasu z dziećmi. Robótki ręczne w obecnym świecie giną, a dzięki inicjatywie mają szansę zyskać „nowe życie” w Gminie.

filmowo o projekcie

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programy Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2019