Zwykłe – niezwykłe. Życie mieszkańców Gminy Pilchowice utrwalone w obiektywie

o inicjatywie

Razem z Agnieszką Robok chceliśmy stworzyć wystawę prezentującą zdjęcia zebrane wcześniej w ramach „Archiwum społecznego”. Są to zdjęcia dokumentujące m.in. życie codzienne mieszkańców Pilchowic i okolic od początku XX w. do lat 80 XXw., tradycje, Święta, pracę, najważniejsze momenty od narodzin po śmierć oraz fotografie prezentujące architekturę okolicy. Wystawa ma być mobilna tzn. taka, którą można złożyć i przewieźć do sąsiednich sołectw Gminy, gdzie będzie prezentowana przy okazji lokalnych wydarzeń czy uroczystości. Celem wystawy jest pokazanie – szczególnie młodszym pokoleniom – jak wyglądało dawniej życie ludzi w naszej okolicy, uświadomienie, jak zmieniała się moda czy architektura na przestrzeni XX w.
W ramach projektu odbyły się już spotkania, gdzie można było przynieść zdjęcia z rodzinnych albumów i na bieżąco je skanować. Następnie lokalni pasjonaci historii wybrali najciekawsze zdjęcia, a młodzi ludzie odnajdywali wybrane miejsca, robili zdjęcia i w programie komputerowym dokonano fotomontażu.

Agnieszka Robok

Agnieszka Robok – inicjatorka pomysłu i autorka wystawy. Od wielu lat aktywnie działa w Stowarzyszeniu Pilchowiczanie Pilchowiczanom, redaguje kwartalnik „Informacje Historyczne i Kulturalne z Gminy Pilchowice”, jak również tworzy Archiwum Społeczne.

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2019